Na úvodní stránku

Devadesát let Československého stolního tenisu v Hodoníně

Fuček Miloslav

2015-06-01

Z domova

Přečteno: 3036

Komentářů: 0


V sobotu 30. 5. 2015 se konala v Hodoníně oslava 90. výročí československého stolního tenisu. Byla zde panelová výstava a po ní následoval tříhodinový program, v němž se střídaly rozhovory a exhibice.


Součástí oslav výročí 90 let československého stolního tenisu byla panelová výstava, na jejíž prohlídku byl naplánován čas od 13 do 15 hodin. Na několika desítkách plachet byla shrnuta významná historie českoslovesnkého stolního tenisu. Většina materiálů je čerpána z knihy Vladimíra Slobodziana: 80. let československého stolního tenisu.

 

Orlowski, Dvořáček, Gergely a Plachý

Maďaři

Samotný program oslav byl plánovaný od 15 do 18 hodin. Od 13 hodin jsem si stihl prohlédnout výstavu, i vyfotit několik osobností, které zde byly. První byl Milan Orlowski, který mě nasměroval do správných prostor sportovního stadionu, kde se vše odehrávalo. Tím správným místem byl zadní trakt.

 

Mezi prvními osobnostmi, které jsem viděl, byl Josef Dvořáček, který přicházel spolu s Milanem Orlowskim. Záhy na to dorazili Vlado Miko a Jaroslav Staněk a chvíli po nich Jindřich Panský. Byl zde i jeho starší bratr Miroslav, kterého znám z Liberce, kde byl jako lektor na školení rozhodčích licence B.

 

Gábor Gergely

Marie Hrachová

Dále jsem nemohl přehlídnout Petr Javůrka, ale ani Josefa Plachého, který nyní působí jako trenér TSM Kladno a loni hrál 2. ligu za El Niňo proti KT Praha. Moji pozornost upoutal i maďarský mistr Evropy Gábor Gergely, který si zde povídal německy s Milanem Orlowskim, s kterým hráli spolu jeden čas i čtyřhru a vybojovali titul mistrů Evropy.

 

Oslav se účastnil i fotbalista Antonín Panenka, který jak později v rozhovoru prozradil, hraje nyní stolní tenis ve středočeském kraji na úrovni okresního přeboru.

 

Samotný porgram byl zahájen s akademickou čtvrthodinkou pro opozdilce. Po vstupním videu jej zahájil herec a moderátor Jakub Prachař. Program moderoval sám, protože Vojtěch Kotek, který zde měl být původně s ním, nakonec z důvodu pracovních povinností nemohl. Prachař uvedl předsedu ČAST Zbyňka Špačka, který oslavu zahájil. Potom Prachař přečetl několik zdravic, které dorazily od předsedů světového a evropského svazu stolního tenisu.

 

Hlediště bylo plně zaplněné, plný byl i prostor u stolů, kde seděli hosté. Sice zde nebyli úplně všichni žijící medailisté, jak bylo slibováno, ale byla jich tu myslím většina. Např. chyběla Ilona Voštová – Uhlíková – Motlíková.

 

Vzpomínání začalo nejstarší žijící generací žen. Jejich jména jsem si bohužel nezapamatoval. Která z nich hrála exhibici poznáte na fotografii podle toho, že je sportovně oblečena. Své umění předvedla s Tomášem Treglerem, který ji míče vracel a nechal ji na sebe útočit.

 

Po nejstarší generaci žijících žen přišla na řadu nesjaršá generace žijících mužů. Z nich neznám jménem pouze jednoho, který právě hrál exhibici s Vlado Mikem. Původně s ním měl hrát Staněk, ale nakonec si to prohodili. Tak jsem se konečně dočkal a viděl jsem poprvé hrát Mika.

 

Další exhibici předvedli Jakub Prachař a Antonín Panenka. Ti spolu sehráli jeden set od stavu 5:5. Z přehledem vyhrál Panenka, který myslím ani nehrál naplno.

 

Panský a Hrachová

Korbel - Tregler

Slovo dostali hosté z Maďarka – trojlístek Isztván Jonyer, Tibor Klampár a Gábor Gergely. Rozhovor s nima vedl Milan Orlowski, který nám vždy řekl, co se bude ptát a po té položil německy otázkou a přeložil nám německou odpověď. Začal s Jónyerem, který byl z těchto hráčů nejúspěšnější. Trochu složitější to bylo s Klampárem, který německy neumí, takže Orlowski řekll otázku česky pro nás, potom ji přeložil do němčiny, dále ji přeložil Gergely do maďarštiny, Klampár maďarsky odpověděl, Gergely to přeložil do němčiny a Orlowski to přeložil do češtiny. Poslední rozhovor byl s Gergelym, který byl pro Orlowského velkým soupeřem, spolu sváděli boje o titul mistra Evropy a spolu také několik let hráli čtyřhru a titul mistrů Evropy společně vybojovali.

 

Exhibici si s Gáborem Gergelym zahrál Vlado Miko. Střídavě bránil a Gergely topspinoval, protom si role obrátili. Aktéry exhibiční smíšené čtyřhry byli samozřejmě Jindřich Panský a Marií Hrachovou a proti nim nastoupili Josef Dvořáček a Alice Grofová. Ta už delší dobu nehrála, ale šlo jí to. Pingpong se prostě nezapomíná.

 

V další exhibici se představily ženy. Nejprve Marie Hrachová předvedla trénink s Pěnkavovou, kdy hrály v rychlém tempu ale na jistotu a míček držely dlouhgo ve hře. Po nich předvedly exhibiční zápas Iveta Vacenovská s Hanou Metelkovou. Hrály od stavu 5:5 jeden set a vyhrála v prodloužení Metelková.

 

Petr Javůrek a Petr Korbel

Exhibice Panský a Orlowski

Svoji exhibici měl ještě Petr Korbel, který sehrál exhibiční set s Tomášem Treglerem. Hráli od stavu 5:5 a vyhrál Tomáš Tregler.

 

Závěr programu patřil Milanu Orlowskému a Jindřichovi Panskému. Ti po krátkém rozhovoru předvedli svoji pověstnou exhibici. Hráli jeden set po staru, tedy do 21 s klasickou změnou podání po pěti.

 

Chvíli hráli obyčejnými pálkami, přičemž se vzájemně zaháněli až za ohrádku. Panský dokonce jednu chvíli seděl při hře v publiku. Potom měnili i hrací nástroje, Panský hrál chvíli velkou pálkou, chvílůi paličkou na maso a chvíli hodně malou pálkou. Orlowski hrál chvíli malou pálkou a potom chvíli pánví. Chvíli hráli „žabičky“, potom dělal Panský své pověstné hvězdy, když Orlowski bránil, tak Panský posouval stůl, pokud míček letěl vedle, aby na něj dopadl. Na řadu přišlo i hlavičkování, Panský přebíhal stůl, hrál nohou, oba hráli dvěma a chvíli i třemi míčky.

 

Panský hrál i na židli a oba hráli ve stoje na stole, posléze si na stůl sedli a na konec si na stůl lehli. Panský v jednu chvíli chytil míček do pusy a plivl ho těsně za síťku, Orlowski ho donesl na Panského stolu na pánvičce a tam jej rozmáčkl (udělal z něj volské oko) a Panský mu to oplatil, když chytil míček do malé síťky a také jej donesl na Orlowského polovinu stolu.

 

Exhibice Panský a Orlowski

Autogramiáda maďarských mistrů světa

Na závěr ještě maďarští hosté rozdali pár autogramů. Program to byl vydařený, škoda jenom, že se termínově kryl s Velkou cenou Prahy, kam jsem se původně chystal se jít podívat. S ohledem na velkou vzdálenost Hodonína od Prahy, jsem to nakonec v neděli vzdal a na VC Prahy jsem nebyl vůbec.

 

Více fotografií z hodonínských oslav najdete v průběhu června na eAlbu v sekci Navštívili jsme. Počítám, že jich bude kolem 150.


Sdílet na Facebooku

Diskuse k článku

Přidej svůj názorZpět


Provozuje a vytvořil Ing. Miloslav Fuček
Všechna práva vyhrazena ©2008
Kopírování částí webu či přebírání částí textu není povoleno bez souhlasu majitele webu.

Dnes je čtvrtek
22.04.2021


reklama: www.billboard.cz